Niżej prezentujemy klika wskazówek na którę muszą zwrócić uwage klienci, którzy chcą zlecić zainstalowanie pompy ciepła.

wefcrg

Pompa ciepła musi być włączona po raz pierwszy tylko przez autoryzowanego instalatora, a najlepiej przez autoryzowany serwis ponieważ jest na rynku wielu autoryzowanych instalatorów bez wiedzy instalacyjnej, tylko po tzw „przebytych szkoleniach” u producenta.

***
Pompa ciepła powinna zostać ustawiona i podłączona do zasilania elektrycznego przez wykwalifikowanego elektryka.

***
Należy pamiętać o podłączeniu przewodu PE oraz wyłącznika różnicowoprądowego (RCD) oznamionowym szczątkowym prądzie roboczym nie przekraczającym 30mA.

***
Pomieszczenie, w którym ma zostać ustawiona pompaciepła, powinno posiadać podłogową kratkę ściekową.
Nasza firma miała wezwania do kilku zalanych maszynowni z pompa ciepła zalanych wodą bez odprowadzenia kratki ściekowej, gdzie urządzenia pracowały i  były podłączone pod napięciem.
Również zawory bezpieczeństwa CO, CWU I dolnego źródła muszą być skierowane na miejsca nie będących podłączonych do prądu, lub odprowadzone bezpośrednio do kanalizacji.

***
Pompę ciepła należy ustawić w pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji, wolnym od dużej ilości kurzu, agresywnych i żrących substancji, w którym nie panuje zbyt duża wilgotność powietrza. Pomieszczenie powinno być zabezpieczone przez mrozem

***
Nie prowadzić systemu rur w ścianach sypialni lub innych pomieszczeń, w których odgłosy mogą zakłócać spokój. Aby zapobiec rozchodzeniu się wibracji przez rury, monter powinien zainstalować elementy tłumiące pomiędzy pompą ciepła i jego rurami podłączeniowymi

***
W przypadku pompy ciepła glikol – woda w źródle ciepła musi zawierać przynajmniej 25% zapobiegającego zamarzaniu środka na bazie glikolu propylenowego lub glikolu etylenowego.w formie 25-procentowego roztworu, który musi zapobiegać zamarzaniu w temperaturze do -15°C.

***
Po podłączeniu pompy ciepła do obwodu grzewczego należy napełnić system wodą, odpowietrzyć go i sprawdzić, czy nie występują nieszczelności. Ciśnienie w zimnym systemie grzewczym powinno wynosić 1 bar. Podczas nagrzewania, z powodu wzrastającej objętości wody grzewczej, ciśnienie może wzrosnąć do maks. 2,5 bara. Nadmiar wody znajdzie się w naczyniu zbiorczym, którego wymiary muszą odpowiadać wydajności systemu grzewczego (obwód grzewczy powinien posiadać własne naczynie zbiorcze). Zawór zabezpieczający powinien zadziałać, kiedy ciśnienie osiągnie wartość 3 barów.

***
Podczas działania pompy ciepła musi być zapewniony minimalny wymagany przepływ wody grzewczej! Można to osiągnąć na kilka sposobów, np. przez prawidłowe ustawienie zaworu przelewowego lub rozdzielacza bezciśnieniowego.

***
Rozmiar kolektora gruntowego powinien zostać określony w oparciu o planowane zapotrzebowanie na
pokrywanie strat ciepła w budynkach.

***
Każdy obwód solanki (pętla rury) musi być zaopatrzony w zawory odcinające na obu końcach.
Wszystkie obwody solanki muszą mieć tę samą długość, aby zapewnić równomierny przepływ i równomierne odzyskiwanie ciepła.
Najlepiej by było, gdyby kolektor gruntowy został zainstalowany przynajmniej miesiąc przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, aby rury i grunt pod nimi zdążyły się ułożyć.
Kolektor obwodu solanki i rozdzielacz muszą być zawsze łatwo dostępne. Rozdzielacz/kolektor powinny być zamontowane w taki sposób, aby wszystkie
przewody rurowe do urządzenia w domu mogły biec pod kątem wznoszącym. Sposób wykonania instalacji musi umożliwiać odpowietrzanie całego systemu.
Rury łączące pompę ciepła i kolektor należy dodatkowo zaizolować, szczególnie w miejscu wejścia do budynku (aby zapobiec skraplaniu).
Wszystkie podłączenia dla solanki muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję.
Rozdzielacz i kolektor obwodu solanki muszą być zainstalowane na zewnątrz.
W miarę możliwości pompa obiegowa oraz naczynie zbiorcze powinny być zainstalowane na zewnątrz.
Rury zawierające solankę (kolektor i podłączenia rurowe do pompy ciepła) muszą znajdować się w odległości przynajmniej 1,5 m od budynków, murów oporowych i rur wodnych, aby zapobiec zamarzaniu.
Jeżeli nie ma takiej możliwości, instalacje należy dobrze zaizolować.
Obszar przeznaczony na kolektor gruntowy nie może być zabudowany ani wyasfaltowany, aby zapewnić swobodne przesiąkanie deszczu i przenikanie ciepła z promieniowania słonecznego do kolektora.
Zawsze należy przestrzegać wskazówek producenta dotyczących minimalnego promienia zagięcia
rur w kolektorze.
Po stronie dopływu źródła ciepła na pompie ciepła należy zamontować filtr wyłapujący zanieczyszczenia.
Zalecamy zainstalowanie separatora powietrza, ponieważ nawet najmniejsza ilość powietrza może
spowodować zakłócenia w działaniu pompy ciepła.
Wszystkie rury między rozdzielaczem a pompą ciepła muszą być wydajnie zaizolowane, aby
zapobiec skraplaniu i ewentualnemu zamarzaniu.

***
Ponieważ zero bezwzględne zdefiniowane jest dla temperatury -273oC, możliwy jest odzysk ciepła z
powietrza otoczenia przy normalnej temperaturze zimowej, za pomocą zewnętrznej jednostki pompy ciepła.

***
COP jest parametrem służącym do oceny efektywności energetycznej pompy ciepła dla danych parametrów pracy. COP jest zmienny i zależy
od wielu czynników ale przede wszystkim od temperatury górnego i dolnego źródła ciepła. Pamiętaj o tym myśląc nad doborem typu instalacji grzewczej!
Wartości COP dla danej pompyciepła producenci pomp ciepła podajązgodne z normą EN 14511

***
Przewodzenie ciepła przez pompę ciepła do budynku jest najbardziej ekonomiczne w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Przy tym systemie grzewczym powinna wystarczyć niska temperatura wody grzewczej (maks. do 35°C). Niższa wymagana temperatura wody grzewczej obniża zużycie energii elektrycznej, jako że pompa działa przy mniejszej różnicy temperatur pomiędzy źródłem, z którego pobiera ciepło, a podłogowym systemem grzewczym, któremu ciepło dostarcza.
Dla tego samego dolnego źródła ciepła, systemy z ogrzewaniem podłogowym posiadają wyższy współczynnik COP o 35% – 40% niż systemy z grzejnikami.

***
Wzrost temperatury górnego źródła ciepła lub spadek temperatury dolnego źródła o 1K powodują spadek sprawności pompy ciepła o 2,5%.

***
Poniżej przedstawiamy w celach poglądowych wartości wskaźnika zapotrzebowania na moc cieplną dla staty- budynku.
Wyliczenie zapotrzebowania na ciepło budynku, dobór mocy pompy:

***
Budynek pasywny 10-25 W/m2
Budynek niskoenergetyczny 40-50 W/m2
Nowe budownictwo (dobra izolacja cieplna) 55-65 W/m2
Budynek „starego typu” > 80 W/m2

Roczne zapotrzebowanie na ciepło budynku:
Budynek pasywny 15 – 30 kWh/m2 rok
Budynek niskoenergetyczny (rekuperacja) 70 kWh/m2 rok
Nowe budownictwo (dobra izolacja cieplna) 90-120 kWh/m2 rok
Budynek „starego typu” 150-200 kWh/m2 rok

***
Osuszanie budynku w pierwszym sezonie grzewczym.
Przy konstrukcji budynku używa się dużo wody, która stopniowo wyparowuje z elementów konstrukcyjnych. Ponadto opady deszczu i wilgoć mogą dodatkowo zwiększyć ilość wody. Taka wilgotność znacznie zwiększa wymagania grzewcze budynku w dwóch pierwszych sezonach grzewczych.Przy budowie domu użyte są zwykle duże ilości wody do zaprawy murarskiej, tynku, gipsu i tapet, która powoli wyparowuje z bryły budynku. Deszcz może zdecydowanie podnieść wilgotność budowli. Z powodu wysokiej wilgotności w całkowitej bryle budynku wzrasta zapotrzebowanie na ciepło w pierwszych dwóch sezonach grzewczych. Przy pompach ciepła solanka/woda dłuższy czas pracy sprężarki może doprowadzić do ochłodzenia źródła ciepła, a tym samym do wyłączenia z powodów bezpieczeństwa pompy ciepła.

***

Jeśli zużycie CWU różni się w poszczególnych dniach, można zaprogramować tygodniowy harmonogram o różnych żądanych temperaturach zbiornika CWU dla każdego dnia.
Im niższa żądana temperatura zbiornika CWU tym niższe koszty. Wybierając większy zbiornik CWU można obniżyć
żądaną temperaturę zbiornika CWU.
Określanie zużycia CWU
Należy udzielić odpowiedzi na następujące pytania i obliczyć zużycie CWU (ekwiwalent objętości ciepłej wody o temperaturze 40°C) korzystając z typowych objętości wody:

1q

Przykład: Jeśli zużycie CWU rodziny (4 osoby) na dzień jest następujące:
3 prysznice
1 kąpiel
3 użycia zlewu
Wtedy zużycie CWU = (3×100 l) + (1×150 l) + (3×10 l) = 480 l

2q

montaz